image_pdfimage_print

27 września 2018 roku w kompleksie leśnym leśnictwa Wdowin rozegrano XIII Turniej Zakładów Usług Leśnych i Państwowych Straży Pożarnych o „Srebrną siekierę” Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudka. Zawody zorganizowane zostały  pod patronatem Nadleśnictwo Rudka, Okręgowego Inspektora Pracy w Białymstoku  i Zakładów Usług Leśnych wykonujących prace na terenie nadleśnictwa. W turnieju wzięło udział 42 pilarzy – 14 drużyn, w tym 4 reprezentacje Komend PSP – Miejskiej z Białegostoku i Powiatowych z Siemiatycz, Bielska Podlaskiego i Wysokiego Mazowieckiego.

Zawodnicy musieli wykonać w możliwie krótkim czasie czynności, doskonale znane leśnikom z ich codziennej praktyki, w konkurencjach: ścinka i obalenie drzewa w ściśle określonym miejscu (a dokładniej, trafienie we wbity w odległości 10 m od pnia palik lub jak najbliżej niego – tutaj trudności sprawiał wiatr i złączenie niektórych drzew koronami), precyzyjne przecięcie kłody na zakrytej trocinami desce, wymiana łańcucha w pilarce i przerzynka kombinacyjna na czas.

Komisje sędziowskie oceniały zarówno czas wykonania konkurencji, jak i zgodność z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Zawodowi pilarze uczestniczący w zawodach to głównie pracownicy zakładów usług leśnych (ZUL) wykonujących na terenie Nadleśnictwa Rudka prace na rzecz utrzymania i konserwacji lasu.

 

Tegorocznymi najlepszymi drwalami (pilarzami) podczas zawodów w Nadleśnictwie Rudka, którzy najszybciej i najlepiej rozegrali wszystkie konkurencje, zostali pracownicy zakładów usług leśnych, chociaż nasza reprezentacja deptała im po piętach. Zabrakło nieco szczęścia, przy

do końca nie przewidywalnym, obalaniu wylosowanych drzew w ściśle określone miejsce, ale ostatecznie drużyna KP PSP w Wysokiem Mazowieckiem zajęła i tak wysokie IV miejsce, będąc najlepszą wśród strażaków. Indywidualnie mł. ogn. Daniel Skłodowski, zajmując premiowane VIII miejsce, zdobył również atrakcyjną nagrodę rzeczową.

Skład reprezentacji KP PSP Wysokie Mazowieckie:

– st. asp. Zbigniew Pietraszko

– ogn. Dariusz Jamiołkowski

– mł. ogn. Daniel Skłodowski.

 

Serdecznie gratulujemy!