image_pdfimage_print

We wrześniu 2018 r. na terenie powiatu wysokomazowieckiego odnotowano 54 zdarzenia, w których uczestniczyło 110 załóg – 461 strażaków z Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych. W ich wyniku rannych zostało 27 osób, nie odnotowano ofiar śmiertelnych. Straty oszacowano na około 1 mln 236,2 tys. zł.

Akcje interwencyjne od 01.01.2018 r. do 30.09.2018 r. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku:

Rok

2018

2017

Ogółem:

587

463

w tym: pożary

160

80

miejscowe zagrożenia

421

373

alarmy fałszywe

6

10

Straty (tys. zł.)

4970,8

2029,9

Uratowane mienie (tys.. zł.)

16765

19649

Ofiary śmiertelne ogółem:

4

6

w tym ratownicy

0

0

Ranni ogółem:

113

89

w tym ratownicy

1

1

 

Wybrane zdarzenia

11 września o godz. 22:42 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego otrzymał informację o zdarzeniu drogowym, do którego doszło na drodze krajowej nr 66, na wysokości miejscowości Jabłonka Świerszczewo. Do zdarzenia zadysponowano trzy zastępy z JRG Wysokie Mazowieckie. Po przybyciu na miejsce stwierdzono, że ciągnik siodłowy z naczepą chłodnią uderzył w tył ciągnika rolniczego z rozrzutnikiem. Samochód ciężarowy przewoził kilkanaście ton nabiału, a ciągnik rolniczy wiózł skoszoną kukurydzę. Po zderzeniu samochód ciężarowy zjechał na prawą stronę, przejechał przez przydrożny rów i zatrzymał się na polu, a ciągnik rolniczy wpadł do rowu i zatrzymał się w pozycji do góry kołami, z przewróconym na bok rozrzutnikiem. Zbiornik paliwa z ciągnika rolniczego oderwał się od pojazdu i wyciekła z niego nie określona ilość paliwa – o zdarzeniu poinformowano Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Pojazdami jechali sami kierujący, w momencie dojazdu na miejsce zdarzenia JOP przebywali oni poza pojazdami, przytomni, kierujący ciężarówką bez widocznych obrażeń, kierujący ciągnikiem rolniczym z widoczną raną. Przybyłe na miejsce ZRM-y zadecydowały o zabraniu dwóch mężczyzn do szpitala. Działania polegały na zabezpieczaniu miejsca zdarzenia, oświetlono teren działań, odłączono akumulatory w pojazdach, w ciężarówce dodatkowo przy agregacie chłodniczym na naczepie oraz uprzątnięto rozsypaną kukurydzę z jezdni. W pierwszej fazie działań ruch drogowy był zablokowany, następnie odbywał się wahadłowo. Czas trwania akcji to 1 godzina 54 minuty.

12 września o godz. 17:06 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym w miejscowości Nowe Racibory w gminie Sokoły. Na miejsce zadysponowano dwa zastępy z JRG Wysokie Mazowieckie oraz dwa z OSP KSRG Sokoły. Po przybyciu jednostek na miejsce zdarzenia stwierdzono, że na prostym odcinku drogi doszło do zdarzenia czołowego dwóch samochodów osobowych (Skoda Octavia i Audi z przyczepką lekką). Pojazdy stały na jezdni w pozycji na kołach. Skodą Octavią podróżował sam kierowca, a samochodem Audi dwóch mężczyzn. Wszyscy uczestnicy zdarzenia byli przytomni. Kierowca Skody i pasażer Audi wyszli z pojazdów o własnych siłach natomiast kierowca Audi znajdował się w pojeździe i uskarżał się na ból. Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojazdach, udzieleniu kpp (kwalifikowanej pierwszej pomocy) dla osób poszkodowanych –  zaopatrzono rannych kierowców. Osoby poszkodowane zostały przekazane po kilku minutach dla pierwszego przybyłego na miejsce zdarzenia ZRM. Po zbadaniu kierowca Audi i pasażer zostali zabrani do Szpitala, natomiast kierowca Skody pozostał na miejscu zdarzenia. Na przyczepce przewożone było cielę (zwierzę bez żadnych widocznych obrażeń). Po zabraniu pojazdów jezdnia została uprzątnięta z płynów eksploatacyjnych i resztek powypadkowych. Droga przez cały czas trwania akcji była zablokowana. Ruch odbywał się przez pobliskie pole. Czas trwania akcji to 4 godziny 12 minut.

14 września o godz. 6:43 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego wpłynęła informacja o zdarzeniu, do którego doszło na przejeździe kolejowym w okolicach miejscowości Dworaki Staśki. Niezwłocznie do wypadku zadysponowano trzy zastępy z JRG Wysokie Mazowieckie, jeden zastęp z OSP KSRG Sokoły, z OSP Poświętne, Dowódcę Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej oraz na miejsce przybył także Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Wysokiem Mazowieckiem. Po dojeździe pierwszej jednostki stwierdzono, że na przejeździe kolejowym (Dworaki Staśki) doszło do zderzenia pociągu osobowego relacji Szepietowo-Białystok z samochodem ciężarowym (ciągnik siodłowy z naczepą przewożący granulowaną paszę dla zwierząt). W wyniku zdarzenia naczepa tira została całkowicie zniszczona zaś ciągnik siodłowy częściowo zniszczony pozostał w pozycji na kołach poza nasypem kolejowym. Pociąg osobowy składający się z trzech segmentów osobowych zatrzymał się około 150 m. od przejazdu kolejowego. Pierwszy segment z dużym uszkodzeniem przedniej części wykoleił się pozostając w pozycji pochylonej na prawą stronę na nasypie, zaś pozostałe dwa segmenty stały bez uszkodzeń na torach. Uszkodzona sieć trakcyjna na długości około 300 m. leżała częściowo na torach, uszkodzeniu uległo również torowisko.  Kierowca ciężarówki i pasażerowie pociągu (39 pasażerów i 3 osoby obsługi) opuścili pojazdy o własnych siłach. Przed przybyciem JOP na miejscu zdarzenia obecny już był ZRM i Policja. Na miejsce zadysponowano także śmigłowiec LPR. Działania JOP (jednostek ochrony przeciwpożarowej)  polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,  odłączeniu akumulatora w ciągniku siodłowym, potwierdzeniu informacji od pracowników kolei o wyłączeniu napięci w sieci trakcyjnej, przeszukaniu całego składu pociągu z jednoczesnym wykluczeniem innych osób poszkodowanych, wyznaczeniu punktu zbiorczego dla osób biorących udział w zdarzeniu, wsparciu ZRM-u przy udzielaniu pomocy poszkodowanym oraz pomocy  pasażerom we wsiadaniu do pociągu zastępczego. Czas trwania akcji to 3 godziny 22 minuty.

17 września o godz. 11:50 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego otrzymał informację o zdarzeniu drogowym, do którego doszło w miejscowości Święck Nowiny gmina Wysokie Mazowieckie. Do zdarzenia zadysponowano zastęp z JRG Wysokie Mazowieckie oraz zastęp z OSP KSRG Dąbrowa Dzięciel. Po przybyciu na miejsce stwierdzono, że na skrzyżowaniu dróg zderzyły się dwa samochody osobowe – Audi uderzyło przodem w lewy bok Forda. Po zderzeniu Audi zatrzymało się w połowie na skrzyżowaniu i poboczu w pozycji na kołach, a Ford na prawym poboczu w pozycji na kołach. Audi podróżowały trzy osoby: kierująca i dwoje małych dzieci, a Fordem sama kierująca. W momencie dojazdu na miejsce JOP kierująca i pasażerki Audi przebywały poza pojazdem, a kierująca Fordem w samochodzie na miejscu kierowcy – nie będąc zakleszczoną. Wszystkie uczestniczki zdarzenia były przytomne, u kilkomiesięcznej dziewczynki widoczne zaczerwienienie twarzy, u pozostałych brak innych widocznych obrażeń. Dorosłe uczestniczki uskarżały się na różnego rodzaju bóle. Na miejsce zdarzenia zadysponowano śmigłowiec LPR. Działania polegały na zabezpieczaniu miejsca zdarzenia, odłączono akumulatory w samochodach, zamknięto zawór przy butli LPG w Audi. Wyznaczono i zabezpieczono miejsce lądowania dla LPR-u. Pomagano dla załogi ZRM-u w transporcie kierującej Fordem z rozbitego auta do ambulansu. Zebrano płyny techniczne z Audi i uprzątnięto jezdnię. Przybyłe na miejsce ZRM-y zadecydowały o zabraniu wszystkich uczestników zdarzenia do szpitala. Podczas działań ruch drogowy był zablokowany. Czas trwania akcji to 3 godziny 48 minut.