image_pdfimage_print

15 kwietnia w Komedzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wysokiem Mazowieckiem odbyło się szkolenie w zakresie współpracy strażaków jednostek ochrony przeciwpożarowej ze śmigłowcami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Kurs składał się z części teoretycznej i praktycznej (z wykorzystaniem śmigłowca LPR), a jego tematyką było:

  • dysponowanie i łączność radiową ze śmigłowcem HEMS (Helicopter Emergency Medical Service),
  • ogólne zasady bezpieczeństwa przy współpracy ze śmigłowcem HEMS,
  • zasady wyboru lądowiska w dzień i w nocy oraz praktyczne przyjmowanie śmigłowca na przygotowanym tymczasowym lądowisku.

W szkoleniu uczestniczyli strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu wysokomazowieckiego oraz zambrowskiego. Dzięki uprzejmości Klubu Sportowego RUCH, bardzo widowiskową część praktyczną przeprowadzono na płycie miejskiego stadionu. W tej części łącznie wzięło udział 22 strażaków z powiatu wysokomazowieckiego i 13 z powiatu zambrowskiego, a ćwiczenia, poza zaznajomieniem się z budową śmigłowca, polegały na bezpiecznym posadowieniu nowoczesnego Eurocoptera EC135 na wyznaczone lądowisko, w warunkach zbliżonych do nocnych, przez strażaków z każdej jednostki.

W profesjonalnie przeprowadzonej części praktycznej wziął udział śmigłowiec LPR z Sokołowa Podlaskiego (RATOWNIK 19)