Warsztaty ratownictwa wodnego

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wysokiem Mazowieckiem w przedostatni dzień wakacji zorganizowała ćwiczenia na akwenie wodnym w Ciechanowcu, które to zostały przeprowadzone w formie warsztatów teoretyczno-praktycznych. Zagadnienia z zakresu ratownictwa wodnego referowali strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wysokiem Mazowieckiem.
W szkoleniu brali również druhowie z OSP KSRG Ciechanowiec, OSP KSRG Kuczyn, OSP Tworkowice, OSP Kozarze i OSP Wojtkowice Stare

Tematyka szkolenia obejmowała ratowanie osób tonących z użyciem sań lodowych i noszy typu deska, podejmowanie osób tonących na łódź ratowniczą, ratowanie osób tonących przy użyciu koła ratunkowego, rzutki, ratownika z asekuracją.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że mężczyzna podczas połowu ryb na pontonie wpadł do wody (nie może samodzielnie wydostać się z wody). Ponton dryfuje na akwenie wodnym. Zdarzenie zostało zgłoszone do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Wysokiem Mazowieckiem przez osobę postronną, która zauważyła całe zajście z brzegu zalewu.

Celem zajęć było przypomnienie stosowania technik ratowniczych umożliwiających ewakuację z wody osób poszkodowanych przy użyciu sprzętu będącego na wyposażeniu jednostek PSP i OSP. Nie zabrakło wykładu na temat udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w stanie hipotermii.

Ciągłe doskonalenie umiejętności i technik ratowniczych jest zadaniem priorytetowym strażaków – ratowników, gdyż pozwala na eliminacje błędów, których uniknięcie w rzeczywistych zdarzeniach zapewnia skuteczność podjętych działań

 

Opracował: kpt. Wojciech Sokołowski