Powiatowe obchody Dnia Strażaka

Statystyka zdarzeń - MAJ 2007

Statystyka zdarzeń - KWIECIEŃ 2007

PODSUMOWANIA LAT 2005 i 2006 W POWIECIE WYSOKOMAZOWIECKIM - bogaty materiał w dziale Publikacje
UDZIAŁ OSP W ZDARZENIACH W 2006 ROKU oraz w latach poprzednich w dziale Publikacje

Historyczne wersje materiałów i zdjęcia opublikowane wcześniej na tej stronie znajdują się w dziale Kronika strony

Wykaz zbędnych i zużytych składników majątku Komendy znajduje się w dziale Publikacje lub jest do pobrania TUTAJ

Aktualne numery telefonów do wszystkich komórek organizacyjnych Komendy znajdują się TUTAJ


Powiatowe Obchody Dnia Strażaka

Wysokie Mazowieckie 2007

 

Mszą świętą celebrowaną przez księdza prałata Edwarda Zambrzyckiego odprawioną w intencji strażaków w dniu 4 maja 2007 roku o godz. 1800 w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela, rozpoczęły się Powiatowe Obchody Dnia Strażaka ‘2007.

Uroczystość główna odbyła się w dniu 17 maja 2007 r. na placu przed odnowionym Miejskim Ośrodkiem Kultury w Wysokiem Mazowieckiem, dowódcą uroczystości był mł. bryg. Tomasz Sieńczuk.

Po złożeniu meldunku, przeglądzie uformowanego pododdziału oraz odegraniu Hymnu Państwowego i podniesieniu Flagi Państwowej na maszt z drabiny pożarniczej, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Andrzej Koc w swoim wstępnym wystąpieniu powitał przybyłych gości: ks. dr Józefa Łupińskiego - Diecezjalnego Kapelana Strażaków, Jacka Boguckiego - Posła na Sejm RP, a zarazem Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Wysokiem Mazowieckiem, bryg. Andrzeja Uścinowicza - Zastępcę Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku, Bogdana Zielińskiego - Starostę Wysokomazowieckiego, Leszka Gruchałę - Wicestarostę Wysokomazowieckiego, Burmistrzów, Wójtów i przewodniczących Rad samorządów miast i gmin z naszego powiatu oraz poczty sztandarowe, strażaków PSP i OSP, członków Zarządu Powiatowego Zarządu OSP RP, weteranów służby pożarniczej, a także wszystkich gości i sympatyków służby pożarniczej.

Nadesłane życzenia odczytał kpt. Grzegorz Kulesza, po czym wręczono odznaczenia:

Korporacyjnymi, srebrnymi medalami "Za zasługi dla Pożarnictwa" odznaczeni zostali:

Dyplomem Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wysokiem Mazowieckiem zostali wyróżnieni:

Awanse na wyższe stopnie służbowe otrzymali:

W imieniu odznaczonych, wyróżnionych i awansowanych głos zabrał asp. Marcin Zarzecki.

Powyższa uroczystość była okazją do przekazania pamiątkowych emblematów Państwowej Straży Pożarnej dla Przewodniczących Rad lokalnego samorządu i Wójtów, którzy pierwszą kadencję piastują te funkcje.

Na zakończenie uroczystego apelu zabrali głos, składając strażakom życzenia, również przedstawiciele władz i gości honorowych.

Urozmaiceniem całej imprezy były występy miejscowej orkiestry dętej OSP oraz współpracującej z nią, dynamicznie rozwijającej się grupy efektownych Mażoretek.

W dniu 30 maja 2007r. w Auli Akademii Medycznej w Białymstoku odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka. Powyższa uroczystość była okazją do wręczenia wyższych odznaczeń i stopni osobom i strażakom z naszego powiatu:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Wszystkim odznaczonym, wyróżnionym i awansowanym gratulujemy !

powrót


Zdarzenia w maju 2007 r.

W maju 2007 r. na terenie powiatu wysokomazowieckiego odnotowano 101 zdarzeń, w których uczestniczyły 157 załogi - 626 strażaków z Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych.

W wyniku zdarzeń rannych zostało 11 osób. Straty oszacowano na ok. 171 tys. zł., a wartość uratowanego mienia wyniosła 1269 tys. zł.

Akcje interwencyjne w 2007 r. w porównaniu z adekwatnym okresem 2006 roku.

Rok

2007

2006

Ogółem:

317

224

w tym : pożary

68

99

miejscowe zagrożenia

248

123

alarmy fałszywe

1

2

Straty (tys. zł.)

1058,2

1608,2

Uratowane mienie (tys. zł.)

3383

4938

Ofiary śmiertelne ogółem:

3

4

w tym ratownicy

0

0

Ranni ogółem:

43

53

w tym ratownicy

0

0

 

Zdarzenia charakterystyczne

07 maja godz. 14:45 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania otrzymał informację, że w kierunku zakładów mięsnych Farm Food w Czyżewie zbliża się cysterna przewożąca skroplony gaz (metan), w której nastąpił wyciek przez zawór bezpieczeństwa. Na miejsce zadysponowano samochód gaśniczy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Wysokiem Mazowieckiem w celu zabezpieczenia przewozu i rozładunku cysterny do zbiornika docelowego na terenie zakładów.O godzinie15:38 do zakładów dojechała uszkodzona cysterna w eskorcie Samochodu operacyjnego z Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku, oraz samochodu gaśniczego z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Zambrowie. O godz. 16:05 rozpoczęto proces przetłaczania gazu do zbiornika na terenie zakładów. Po przepompowaniu części gazu ciśnienie w zbiorniku cysterny spadło, zawór przez który następował wyciek zamknął się i można było bezpiecznie przekazać Głównemu Inżynierowi Zakładów Farm Food w Czyżewie miejsce objęte działaniami.

 

16 maja ok. godz. 21:45 w miejscowości Wykno Stare gm. Kulesze Kościelne miał miejsce pożar drewnianego budynku mieszkalnego.Po przybyciu na miejsce pierwszych jednostek Straży Pożarnej ogniem objęty był strych i dwa pomieszczenia na parterze Działania polegały na podaniu 4 prądów wody w na palące się pomieszczenia. Po ugaszeniu pożaru rozebrano część spalonej konstrukcji dachu. Straty oszacowano na 50 tys. zł

27 maja o godz. 21:44 Dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania przyjął zgłoszenie o wypadku drogowym w miejscowości Bruszewo Borkowizna gm. Sokoły. Na miejsce zdarzenia zadysponowany został samochód ratownictwa technicznego z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Wysokiem Mazowieckiem oraz dwa samochody gaśnicze Ochotniczej Straży Pożarnej z Sokół i Bruszewa. Po przybyciu na miejsce zdarzenia okazało się że samochód osobowy marki Lanos, którym podróżowały 3 osoby uderzył w tył przyczepy rolniczej i zaklinował się pod nią . Kierowca oraz pasażerka siedząca na tylnym fotelu opuścili pojazd o własnych siłach, natomiast pasażerka siedząca z przodu została uwięziona. Przy pomoc samochodu prywatnego stojącego w korku pojazdów, wyposażonego w HDS (podnośnik hydrauliczny) podniesiono przyczepę co pozwoliło na wydobycie pojazdu z pod przyczepy .Następnie przy pomocy specjalistycznych narzędzi hydraulicznych uwolniono i ewakuowano z wraku poszkodowaną kobietę.

W maju jednostki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej interweniowały ponad 40 razy podczas usuwania skutków gwałtownych burz (usuwanie połamanych i powyrywanych drzew, wypompowywanie wody) które przechodziły nad powiatem wysokomazowieckim.

powrót


Zdarzenia w kwietniu 2007 r.

W kwietniu 2007 r. na terenie powiatu wysokomazowieckiego odnotowano 46 zdarzeń, w których uczestniczyło 78 załogi - 344 strażaków z Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych.

W wyniku zdarzeń rannych zostało 8 osób i była jedna ofiara śmiertelna. Straty oszacowano na ok. 235 tys. zł., a wartość uratowanego mienia wyniosła 730 tys. zł.

Akcje interwencyjne w 2007 r. w porównaniu z adekwatnym okresem 2006 roku.

Rok

2007

2006

Ogółem:

216

164

w tym : pożary

46

63

miejscowe zagrożenia

170

99

alarmy fałszywe

0

2

Straty (tys. zł.)

888

1217

Uratowane mienie (tys. zł.)

2691

3638

Ofiary śmiertelne ogółem:

3

3

w tym ratownicy

0

0

Ranni ogółem:

32

41

w tym ratownicy

0

0

 

Zdarzenia charakterystyczne

21 kwietnia o godz. 1649 Dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania w Wysokiem Mazowieckiem przyjął zgłoszenie o pożarze dwóch stodół drewnianych w miejscowości Wólka Mała gm. Wysokie Mazowieckie. Do zdarzenia zadysponowane zostało 8 jednostek Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Po przybycie na miejsce pierwszych zastępów GBA i GCBA z JRG Wysokie Mazowieckie stwierdzono że pożarem objęte są dwie drewniane stodoły, a w odległości ok 20 m od palących się budynków znajdują się zagrożone obiekty tj. dom drewniany oraz drewniana oboro-stodoła. Podano 3 prądy wody, 2 na palące się stodoły, a jeden na zagrożone budynki. Po przybyciu kolejnych jednostek podano kolejne 3 prądy wody na palące się budynki, a pozostałe jednostki skierowano do zaopatrzenia wodnego /dowożenie wody/, hydranty znajdowały się w pobliskiej miejscowości /ok. 2 km./. Po ugaszeniu pożaru przystąpiono do prac rozbiórkowych drewnianych elementów budynków oraz wywozu słomy na pobliskie pole. Pogorzelisko przekazano do nadzoru właścicielowi. OSP KSRG Czyżew przybył na miejsce pożaru i został skierowany do zdarzenia w miejscowości Dmochy Glinki /wypadek drogowy/. Całkowitemu spaleniu uległy dwie stodoły drewniane oraz dwie przyczepy, ciągnik rolniczy, opryskiwacz, dmuchawa, silnik elektryczny, wicher, oczyszczacz do zboża. Uratowano: dom drewniany i drewnianą oboro-stodołę

25 kwietnia o godz. 0651 Dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania w Wysokiem Mazowieckiem przyjął zgłoszenie o zderzeniu samochodu osobowego z pociągiem pośpiesznym na przejeździe kolejowym miejscowości Dąbrowa Łazy. Do zdarzenia zadysponowano 3 jednostki Państwowej Straży Pożarnej i 2 jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że na niestrzeżonym przejeździe kolejowym samochód osobowy Polonez wjechał pod pociąg pośpieszny relacji Białystok Warszawa. W wyniku zderzenia samochód osobowy został rozerwany na dwie części z których jedna została odrzucona 20 m od przejazdu, druga ok. 100m od przejazdu blokując jeden tor. Kierowca Poloneza zginął na miejscu, a jego zwłoki znaleziono ok 15m od miejsca zderzenia w dole przy nasypie kolejowym. Pociąg zatrzymał się ok 500 m od miejsca wypadku blokując drugi tor. O godz. 9:04 po uprzątnięciu części wraku pojazdu z toru kolejowego przy pomocy podnośnika przywrócono ruch pociągów na torze Warszawa - Białystok. Po zakończeniu czynności dochodzeniowych prowadzonych przez Policję, Prokuraturę i służby kolei przywrócono ruch na obydwu torach (g. 09:50)

 

 

 

29 kwietnia o godz. 1947 Dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania w Wysokiem Mazowieckiem przyjął zgłoszenie o zderzeniu dwóch samochodów osobowych w miejscowości Kaczyn Stary. Na miejsce wypadku zadysponowano 2 zastępy Państwowej Straży Pożarnej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że samochód osobowy VW Vento znajduje się w przydrożnym rowie natomiast Ford Escort z uszkodzonym przodem blokuje jezdnię w obu kierunkach. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odcięciu dopływu prądu z akumulatorów, przesunięciu samochodu w celu udrożnienia jednego pasa ruchu. Po dokonaniu czynności przez Policję uprzątnięto miejsce zdarzenia. Samochody przekazano właścicielom. Osoby uczestniczące w kolizji opuściły pojazdy o własnych siłach. Dwóm osobom poszkodowanym pomocy udzielił personel medyczny i jedną z nich zabrał do szpitala na obserwację.

W kwietniu kilkakrotnie dochodziło do wypalania traw na nieużytkach rolnych, rowach i nasypach kolejowych.

powrót