Powrót do strony głównej

       

Ćwiczenia ratownicze w SM Mlekovita

Kolejna akcja honorowego krwiodawstwa w naszej Komendzie

Szkolenie podstawowe strażaków ratowników OSP

Uczestniczymy w akcji BEZPIECZNE WAKACJE.PL

XIX Mistrzostwa Polski Old Boy’ów w Piłce Siatkowej

II Turniej Siatkówki Plażowej o Puchar Komendanta Powiatowego PSP

Relacja z Powiatowych Obchodów Dnia Strażaka

Mamy więcej ratowników medycznych!

UWAGA - zmiany w obsłudze numerów alarmowych !!

PORADNIK W SPRAWIE ORGANIZOWANIA WYJAZDÓW DZIECI I MŁODZIEŻY (do pobrania tutaj)

Statystyka zdarzeń - WRZESIEŃ 2014

Statystyka zdarzeń - SIERPIEŃ 2014

Statystyka zdarzeń - LIPIEC 2014

Statystyka zdarzeń - CZERWIEC 2014

Statystyka zdarzeń - MAJ 2014

Statystyka zdarzeń - KWIECIEŃ 2014


PODSUMOWANIA POPRZEDNICH LAT W POWIECIE WYSOKOMAZOWIECKIM - bogaty materiał w dziale Publikacje
UDZIAŁ OSP W ZDARZENIACH W LATACH POPRZEDNICH w dziale Publikacje

Historyczne wersje materiałów i zdjęcia opublikowane wcześniej na tej stronie znajdują się w dziale Kronika strony

Wykaz zbędnych i zużytych składników majątku Komendy znajduje się w dziale Publikacje

Aktualne numery telefonów do wszystkich komórek organizacyjnych Komendy znajdują się TUTAJ


Wyciek metanu w spółdzielni mleczarskiej

W dniu 17 października 2014 roku o godzinie 900 w SM Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem doszło do rozszczelnienia zaworu zewnętrznego odsiarczalni biogazowni przy oczyszczalni ścieków w Spółdzielni Mleczarskiej – wystąpiło poważne zagrożenie dla środowiska i pracujących na tym terenie ludzi.

Na szczęście były to tylko ćwiczenia mające na celu rozpoznanie nowych, związanych z biogazownią, zagrożeń występujących na terenie SM „Mlekovita” , pogłębianie wiedzy taktycznej z zakresu ratownictwa chemicznego, doskonalenie  działania kierownictwa oraz służb ratowniczych zakładu do działań w przypadku wystąpienia awarii oraz sprawdzenie praktyczne działania podmiotów ratowniczych – Komendy Powiatowej PSP w Wysokiem Mazowieckiem i zakładowej służby ratowniczej. Podczas ćwiczeń przyjęto założenie o wypadku 2 pracowników pracującym w strefie niebezpiecznej, których należało bezpiecznie ewakuować ze strefy oraz udzielić im kwalifikowanej pierwszej pomocy, a także konieczności naprawy instalacji technologicznej przy której nastąpił wyciek niebezpiecznej mieszanki metanu z siarkowodorem.

W ćwiczeniach wzięło udział kierownictwo i służby zakładowe Spółdzielni Mleczarskiej  Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem oraz 3 zastępy ratownicze z dowództwem Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej KP PSP w Wysokiem Mazowieckiem. Zakończyły się one obfitującym we wnioski podsumowaniem.

         

powrót


OGNISTY RATOWNIK – GORĄCA KREW

Pod hasłem: STRAŻACY PSP I OSP W HONOROWYM KRWIODAWSTWIE - OGNISTY RATOWNIK- GORĄCA KREW w dniu 13 lipca 2014 r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wysokiem Mazowieckiem zorganizowano kolejną akcję honorowego krwiodawstwa. Do udziału w akcji zgłosiło się 19 osób – głównie strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych - najwięcej z Pszczółczyna, Sokół, Wysokiego Mazowieckiego i Nowych Piekut, a także kilka osób cywilnych. Organizatorem IX edycji programu na terenie naszego powiatu była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wysokiem Mazowieckiem.

Akcja zakończyła się pozyskaniem 8,35 litra tego ratującego życie płynu.

Serdecznie dziękujemy!

     

powrót


Szkolenie podstawowe strażaków ochotników OSP

      W drugim i trzecim kwartale br. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wysokiem Mazowieckiem zorganizowano część praktyczną szkolenia podstawowego strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych. Była to kontynuacja szkolenia, gdyż część teoretyczna została przeprowadzona w I kwartale br. w formie e-learingu (nauczanie na odległość z wykorzystaniem technik komputerowych i internetu) i zakończyła się egzaminem sprawdzającym pozyskane wiadomości, zorganizowanym w tut. Komendzie.

Kurs zorganizowano na bazie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP, wykorzystując jako wykładowców kadrę zawodowych ratowników, a także pojazdy, sprzęt i wyposażenie jakimi dysponuje PSP. Integralną częścią szkolenia, poza wykładami prowadzonymi w formie multimedialnej, były różnego rodzaju ćwiczenia praktyczne prowadzone w terenie. Słuchacze uczestniczyli między innymi w testach na komorze dymowej w Ośrodku Szkolenia PSP w Łapach, czy działaniach praktycznych ratownictwa drogowego na złomowisku samochodowym w msc. Osipy Lepertowizna.

Celem szkolenia było przygotowanie strażaka ratownika do sprawnego i bezpiecznego wykonywania zadań ratowniczo-gaśniczych, w tym nabycie umiejętności do wykonywania podstawowych czynności w ramach zastępu podczas akcji ratowniczo-gaśniczych. Kurs zakończył się egzaminem praktycznym przeprowadzonym w formie ćwiczeń sprawdzających wiedzę i umiejętności ratowników. Manewry odbyły się okolicach msc. Waniewo gm. Sokoły w  Narwiańskim Parku Narodowym na kładce edukacyjnej Waniewo-Śliwno.

Szkolenie rozpoczęło 38 strażaków, a ukończyło 33. Udział w nim wzięli strażacy z następujących jednostek OSP: Bruszewo, Ciechanowiec, Czyżew, Dabrowa Dzięciel, Dabrowa Moczydły, Klukowo, Kobylin Borzymy, Kuczyn, Kulesze Kościelne, Nowe Piekuty, Pszczółczyn, Radziszewo Króle, Sokoły, Szepietowo, Wysokie Mazowieckie.

TUTAJ do obejrzenia zdjęcia ze szkolenia podstawowego

powrót


WAŻNE TELEFONY na Bezpieczne Wakacje
- Pamiętaj ustaw numer ICE w swojej komórce

112 - Europejski Numer Alarmowy - w Polsce do wszystkich służb;
Straż Pożarna – 998, Pogotowie Ratunkowe (PRM) - 999 i Policja - 997

Telefony ratunkowe nad wodą: ogólnopolski numer WOPR - 601 100 100, Mazurska Służba Ratownicza: 87 425 30 77
w górach: TOPR - 601 100 300 / 18 20 63 444 GOPR - 985 / 601 100 300
Grupy GOPR Beskidzka - 33 82 96 900 Bieszczadzka - 13 46 32 204 Jurajska - 34 31 52 000 Karkonoska - 75 75 24 734 Krynicka - 18 47 77 444
Podhalańska - 18 26 76 880 Wałbrzysko-Kłodzka - 74 84 23 414


 

powrót


XIX Mistrzostwa Polski Old Boy’ów w Piłce Siatkowej

W dniach 6-8 czerwca 2014 r. w Drzonkowie k/Zielonej Góry rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Old Boy’ów w Piłce Siatkowej im. Wojciecha Zielińskiego. W 19. edycji Mistrzostw po raz pierwszy udział wzięła drużyna „Strażacy 40+” złożona z funkcjonariuszy pełniących służbę w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej. Tegoroczne Mistrzostwa były pod każdym względem rekordowe. Zagrało 55 drużyn, w turnieju wzięło udział 571 zawodników i rozegrano 104 mecze. Organizatorami Mistrzostw, obok Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej SA, byli Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji, Lubuski Związek Piłki Siatkowej oraz województwo lubuskie.

Drużynę reprezentującą PSP tworzyli:

1.

Andrzej Koc

KP PSP Wysokie Maz., woj. podlaskie

2.

Adam Kurek

KP PSP Nysa, woj. opolskie

3.

Arkadiusz Gij

KP PSP Giżycko, woj. warmińsko-mazurskie

4.

Bogdan Lazurek

KP PSP Nysa, woj. opolskie

5.

Piotr Klimas

KP PSP Nysa, woj. opolskie

6.

Roland Worobiec

KP PSP Brzeg, woj. opolskie

7.

Jacek Mackiewicz

KW PSP Szczecin

8.

Roman Bartuzi

KM PSP Gorzów Wlkp.

9.

Robert Stach

KM PSP Sosnowiec, woj. śląskie

10.

Andrej Gamała

KM PSP Lublin

11.

Maksymilian Chadała

KM PSP LublinNasi zawodnicy zaprezentowali się znakomicie, zajmując drugie miejsce w klasyfikacji końcowej Mistrzostw, pokonując kolejno zespoły Rest Rzeszów, MPJ 91 (Olsztyn), Kozaryn Różanki. W meczu finałowym turnieju nasi zawodnicy przegrali po dramatycznym meczu z zespołem Espadonu Szczecin, w którym zagrali m.in. Pavel Chudik, Piotr Poskrobko, Jakub Markiewicz, Przemysław Michalczyk i Radosław Rybak (w przeszłości znakomici zawodnicy grający w polskiej ekstraklasie, broniący barw narodowych swoich krajów).
Zespół, startujący po raz pierwszy w Mistrzostwach, zyskał ogromne uznanie organizatorów, zawodników oraz kibiców, wspaniale prezentując służbę.

 

Opracowano na podstawie informacji KG PSP

 

powrót


RELACJA Z TURNIEJU PIŁKI SIATKOWEJ PLAŻOWEJ
Wysokie Mazowieckie ’2014

26 maja 2014 roku odbył się II Turniej Piłki Siatkowej Plażowej o Puchar Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wysokiem Mazowieckiem, który miał miejsce na specjalnie przygotowanym boisku do piłki plażowej zlokalizowanym przy Komendzie.

Turniej odbył się pod patronatem Komendanta Powiatowego PSP w Wysokiem Mazowieckiem st. bryg. Andrzeja Koca – osobą bezpośrednio zaangażowaną w jego organizację, fundatorem statuetek, a także występującą jako Sędzia Główny zawodów.  Do rozgrywek zgłosiło się pięć par z terenu województwa podlaskiego, m.in. z Sejn, Augustowa, Bielska Podlaskiego, Białegostoku, Moniek, Hajnówki i oczywiście z naszego powiatu. Turniej rozgrywano w systemie „każdy z każdym”.

Zwycięską parą okazali się Mariusz Szlejter (KPPSP Augustów) i Mariusz Sienkiewicz (KPPSP Bielsk Podlaski). Na miejscu drugim uplasowali się Paweł Chałko ( KPPSP Sejny) i Michał Netter (KPPSP Wysokie Mazowieckie), pozycję trzecią zajęła para Jan Klimiuk i Piotr Szatyłowicz (obaj KMPSP Białystok), a kolejne miejsca przypadły w udziale parom: Szymon Wróblewski (KMPSP Augustów) i Piotr Sienkiewicz (KPPSP Hajnówka) oraz Adam Skibicki i Wojciech Nieciecki (obaj KP PSP Mońki).

Sędzia Główny ocenił, iż poziom sportowy rozgrywek stał na bardzo wysokim poziomie, a u zawodników nie odnotowano urazów i kontuzji. Pogoda dopisała, a na turnieju panowała gorąca i miła atmosfera.

Zwycięzcom oraz pozostałym uczestnikom, serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział.

TUTAJ do obejrzenia zdjęcia z rozgrywek i ceremonii wręczenia nagród

powrót


Powiatowe obchody Dnia Strażaka
Wysokie Mazowieckie ‘2014

Uroczystość odbyła się w dniu 23 maja 2013 na placu przed Miejskim Ośrodkiem Kultury w Wysokiem Mazowieckiem, gdzie po złożeniu meldunku najwyższemu przełożonemu, podniesieniu Flagi Państwowej na maszt i odegraniu Hymnu Państwowego, nastąpiła dalsza część obchodów strażackiego święta, którą prowadził st. bryg. Tomasz Sieńczuk.

Na wstępie Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzej Koc powitał przybyłych gości: Jacka Boguckiego - Posła na Sejm RP, a zarazem Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Wysokiem Mazowieckiem, st. bryg. Andrzeja Sobolewskiego – Zastępcę Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku, Tadeusza Wojtkowskiego i Łukasza Siekierko – Radnych Sejmiku województwa podlaskiego, Bogdana Zielińskiego i Leszka Gruchałę – Starostę i Wicestarostę Wysokomazowieckiego, przedstawicieli instytucji i służb współdziałających, Burmistrzów i Wójtów z naszego powiatu, poczty sztandarowe, strażaków PSP i OSP, członków Zarządu Powiatowego Związku OSP RP, weteranów służby pożarniczej, pozostałych gości i sympatyków służby pożarniczej, a także zespół mażoretek „Elite Mass” pod kierownictwem Lidii Kadłubowskiej i Młodzieżową Orkiestrę Dętą GOK w Szepietowie wraz z Dyrektorem GOK Tomaszem Paduchem których występy uświetniły obchody Dnia Strażaka.

Nadesłane życzenia odczytał st. kpt. Grzegorz Kulesza, po czym wręczono odznaczenia.

Minister Spraw Wewnętrznych nadał Srebrną Odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” mł. bryg. Maciejowi Krajewskiemu, zaś Brązową Odznakę – asp. sztab. Jakubowi Ptaszyńskiemu

Uchwałą Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej  Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” odznaczeni zostali:
kpt. Jarosław Maczewski
mł. kpt. Wojciech Sokołowski
- Srebrnym Medalem “Za zasługi dla Pożarnictwa”:
mł. kpt. Piotr Pruszyński
- Brązowym Medalem “Za zasługi dla Pożarnictwa”:
st. sekc. Adam Choiński
sekc. Michał Chojak
sekc. Bartłomiej Ilczuk

Dyplomem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej wyróżniony został st. kpt. Adam Frankowski.

Na uroczystości awanse na wyższe stopnie służbowe wręczono strażakom w korpusie aspiranckim, podoficerskim i szeregowym:
- na stopień aspiranta sztabowego – Jakub Ptaszyński
- na stopień aspiranta – Wojciech Mościcki

- na stopień starszego ogniomistrza – Zenon Płoński
- na stopień ogniomistrza – Sławomir Łapiński, Paweł Jabłoński
- na stopień młodszego ogniomistrza – Andrzej Borecki, Artur Sienicki
- na stopień starszego sekcyjnego – Marcin Stachurski
- na stopień starszego strażaka – Karol Gołaszewski i Michał Netter

W roku bieżącym odznaczenia i awanse na wyższy stopień wręczano także wcześniej: na uroczystościach wojewódzkich Zastępca Komendanta Powiatowego PSP Tomasz Sieńczuk awansował do stopnia starszego brygadiera, a także nominację na pierwszy stopień oficerski - młodszego kapitana otrzymał Wojciech Sokołowski, zaś Brązowe Medale Za Długoletnią Służbę wręczono mł. kpt. Wojciechowi Sokołowskiemu i asp. Zbigniewowi Pietraszko, Złote Odznaki „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” wręczono st. bryg. Andrzejowi Koc i asp. sztab. Leszkowi Kostro oraz Brązową Odznakę tego odznaczenia otrzymał asp. Piotr Święcki

Poniżej zdjęcia z wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka – Siemiatycze 2014

   

 

Wysokomazowieckie spotkanie było okazją do podziękowania władzom samorządowym oraz instytucjom współdziałającym za kolejny rok służby społeczeństwu. Za wspieranie działalności straży pożarnych na terenie powiatu Staroście Wysokomazowieckiemu Bogdanowi Zielińskiemu pamiątkową statuetkę przekazali: Prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP wspólnie z Komendantem Powiatowym PSP.


Na zakończenie uroczystego apelu zabrali głos, składając strażakom życzenia, również przedstawiciele władz i goście honorowi.

Poniżej fragment występu mażoretek "Elite Mass"

TUTAJ do obejrzenia wszystkie zdjęcia z uroczystości

powrót


Mamy więcej ratowników medycznych

         W maju br. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wysokiem Mazowieckiem odbyło się szkolenie w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy dla druhów Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu wysokomazowieckiego oraz zambrowskiego. Szkolenie przeprowadził Podlaski Ośrodek Medycyny Ratunkowej w Białymstoku na bazie tutejszej komendy PSP. Program obejmował 69 godzin zajęć teoretycznych oraz praktycznych w systemie zjazdów  weekendowych, w tym egzamin potwierdzający uzyskanie kwalifikacji pierwszej pomocy medycznej.

Celem kształcenia było przygotowanie ratowników z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego współpracujących z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego do realizacji zadań z zakresu ratownictwa medycznego w czasie akcji.  W tym w szczególności udzielania osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego kwalifikowanej pierwszej pomocy w miejscu zdarzenia do czasu przekazania ich personelowi zakładów opieki zdrowotnej.

W szkoleniu udział wzięło 34 strażaków z 15 jednostek OSP (Sokoły, Kulesze Kościelne, Szepietowo, Kobylin Borzymy, Pszczółczyn, Nowe Piekuty, Kuczyn, Czyżew, Stara Ruś, Klukowo, Wysokie Mazowieckie, pow. zambrowski: Szumowo, Ostrożne, Kołaki Kościelne, Wiśniewo), a egzamin zdało 31.

 

powrót


UWAGA – o obsłudze numerów alarmowych

 

Od 16 grudnia 2013 roku Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR) w Białymstoku odbiera zgłoszenia kierowane na numer alarmowy 112 z całego województwa podlaskiego. Zgłoszenia odbierają operatorzy numeru 112, którzy po weryfikacji przekierowują zgłoszenie do odpowiedniej służby.

Wszelkie informacje jak korzystać z tego numeru znajdziecie na stronie Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku w zakładce „112” lub bezpośrednio korzystając z tego łącza: http://www.bialystok.uw.gov.pl/112

Przypominamy, że nadal funkcjonują numery alarmowe do służb: 997 – Policja, 998 – Państwowa Straż Pożarna, 999 – Pogotowie Ratunkowe (Państwowe Ratownictwo Medyczne – PRM), gdzie dodzwonicie się bezpośrednio do dyspozytora pożądanej służby. W przypadku wysokomazowieckiego Pogotowia Ratunkowego dyspozytor został przeniesiony do Łomży, skąd dla tej służby wydawane są dyspozycje do wyjazdu (należy precyzyjnie podawać lokalizację zdarzenia).

Poniżej spot reklamowy dotyczący obecnego funkcjonowania 112

powrót


Zdarzenia we wrześniu 2014 r.

 

We wrześniu 2014 r. na terenie powiatu wysokomazowieckiego odnotowano 35 zdarzeń, w których uczestniczyło 67 załóg - 301 strażaków z Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych. W wyniku zdarzeń rannych zostało 23 osoby, dwie poniosły śmierć. Straty oszacowano na ok. 200 tys. zł.

 

Akcje interwencyjne od 01.01.2014 r. do 30.09.2014 r. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku:

Rok

2014

2013

Ogółem:

354

548

w tym: pożary

100

96

miejscowe zagrożenia

245

445

alarmy fałszywe

9

7

Straty (tys. zł.)

2022,5

3793,5

Uratowane mienie (tys.. zł.)

11445

19131

Ofiary śmiertelne ogółem:

5

2

w tym ratownicy

0

0

Ranni ogółem:

87

65

w tym ratownicy

0

3

 

Wybrane zdarzenia z września 2014 r.

6 września o godz. 2107 Dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania otrzymał informację o wypadku drogowym, do którego doszło w okolicach miejscowości Święck-Nowiny. Po przybyciu na miejsce stwierdzono, że samochód osobowy Opel Omega zjechał z drogi i znajduje się na pobliskim polu (w pozycji na kołach) w odległości ok. 30 metrów od jezdni. Uszkodzenia pojazdu wskazywały na dachowanie. Samochodem podróżowało pięciu mężczyzn, którzy znajdowali się poza pojazdem (czterech na miejscu zdarzenia, jeden oddalił się do pobliskiej miejscowości - informacja uzyskana od jednego z poszkodowanych). Przed przybyciem zastępu JOP na miejscu był patrol Policji oraz ZRM, który udzielał pomocy poszkodowanym. W toku prowadzonych czynności ratowniczych lekarz stwierdził zgon jednego mężczyzny (wiek 22 lata). Na miejsce zdarzenia została zadysponowana przez lekarza drugi zespół pogotowia. Jednocześnie ratownicy JOP wspierali działania ZRM oraz prowadzili resuscytację u kolejnego poszkodowanego (wiek 26 lat). Mimo prowadzonej resuscytacji czynności życiowe nie wróciły i lekarz stwierdził zgon. Dwie kolejne osoby (przytomne z licznymi obrażeniami wewnętrznymi - informacja uzyskana od lekarza) po udzielonej pomocy medycznej zostały zabrane przez ZRM do szpitala. Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odcięciu dopływu gazu LPG w samochodzie poprzez zakręcenie zaworów, odłączeniu dopływu prądu z akumulatora, oświetleniu miejsca zdarzenia, pomocy ZRM przy poszkodowanych oraz przeszukiwaniu pobliskiego terenu celem odnalezienia piątego mężczyzny podróżującego samochodem (odnaleziony w pobliskiej miejscowości przez Policję, gdzie dotarł o własnych siłach). Dalsze działania prowadził prokurator przybyły na miejsce zdarzenia oraz grupa dochodzeniowo śledcza Policji.

14 września o godz. 2207 do Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie o pożarze chlewni w miejscowości Bruszewo-Borkowizna. Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy z JRG Wysokie Mazowieckie oraz zastęp z OSP KSRG Sokoły. Pożar zauważył obecny na miejscu zarządca (brat właściciela) - mężczyzna odłączył dopływ prądu do budynku i podjął pierwsze działania gaśnicze. W budynku chlewni było około 150 szt. loch i 600 szt. warchlaków. W momencie przybycia na miejsce pierwszej jednostki JOP ognia otwartego już nie było. Działania polegały na zabezpieczeniu terenu działań, podaniu jednego prądu wody w natarciu i przewietrzaniu budynku, jednocześnie przystąpiono do rozbiórki nadpalonych elementów budynku. Po całkowitym ugaszeniu pożaru sprawdzono obiekt na obecność CO. Spaleniu uległa rozdzielnia elektryczna i przewody instalacji elektrycznej, małemu nadpaleniu uległy krokwie i konstrukcja dachu na łącznej powierzchni około 4 m2. Straty oszacowano na wartość 10 tys. złotych, a wartość uratowanego mienia na około1500 tys. złotych.

20 września o godz. 1434 Dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania otrzymał informację o wypadku drogowym w miejscowości Gołasze Mościckie. Na miejsce zadysponowane zostały dwa zastępy z JRG Wysokie Mazowieckie oraz zastęp OSP KSRG Kulesze Kościelne. Po dojeździe na miejsce działań stwierdzono, że do zdażenia doszło na skrzyżowaniu dróg, gdzie prawdopodobnie jeden z pojazdów nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu. Po zderzeniu Seat zatrzymał się poza jezdnią po lewej stronie w pozycji na kołach, a Fiat zatrzymał się na środku skrzyżowania. Seatem jechało trzech mężczyzn (w wieku od 18 do 52 lat) dwóch młodszych wydostało się z pojazdu o własnych siłach, byli przytomni i nie mieli widocznych obrażeń, a najstarszy mężczyzna-pasażer siedział w aucie, był przytomny i uskarżał się na różne bóle. Fiatem jechało dwóch mężczyzn (21 i 58 lat) przebywali poza pojazdem, obaj przytomni: młodszy bez zewnętrznych obrażeń, a starszy miał widoczne rany głowy. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odcięciu dopływu prądu z akumulatora (w obu pojazdach), zakręceniu zaworu przy butli LPG w Fiacie, otwarciu drzwi w Seacie za pomocą narzędzi hydraulicznych celem lepszego dostępu do poszkodowanego, pomocy dla ZRM w transporcie poszkodowanego z samochodu Seat do Ambulansu. Po działaniach Policji i zabraniu z miejsca samochodów biorących udział w zdarzeniu uprzątnięto jezdnię.

28 września o godz. 0050 Dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania przyjął zgłoszenie o pożarze stodoło-obory w miejscowości Szepietowo-Wawrzyńce. Na miejsce zdarzenia zadysponowano dwa zastępy z JRG Wysokie Mazowieckie, dwa z OSP KSRG Szepietowo oraz zastęp z OSP KSRG Dąbrowa Moczydły. Po przybyciu na miejsce stwierdzono, że pali stodoło-obora o wymiarach 25x12m murowana kryta eternitem. W chwili dojazdu pierwszych jednostek pożarem objęta była jedna trzecia dachu stodoły. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu 2 prądów w natarciu i 1 w obronie obory przyległej do stodoły. Z chwilą dojazdu kolejnych zastępów podano jeszcze 2 prądy w natarciu na palący się budynek oraz 1 w obronie. Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do wywożeniu tlącej się słomy i siana na pobliską łąkę (przy pomocy dwóch ciągników z ładowaczem czołowym oraz przy pomocy wideł). Po dogaszeniu pożaru przeszukano pogorzelisko oraz przelano wodą wywiezioną tlącą się słomę, siano na pobliskiej łące. Uratowano część przyległą do stodoły oborę murowaną o wymiarach 12x8m i pozostałą część stodoły, 4 sztuki bydła znajdującego się w oborze oraz 3 sztuki trzody chlewnej. Spaleniu uległa jedna trzecia dachu stodoły oraz około 40 szt. bel słomy i siana. Straty oszacowano na kwotę 25 tys. złotych, zaś wartość uratowanego mienia na około 75 tys. złotych.

30 września o godz. 1026 do Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, do którego doszło w Szepietowie na ulicy Głównej. Do zdarzenia zadysponowano zastęp z JRG Wysokie Mazowieckie oraz zastęp z OSP KSRG Szepietowo. Po przybyciu na miejsce stwierdzono, że samochód osobowy Honda Civic uderzył w przydrożny żelbetowy słup elektryczny. W wyniku zdarzenia doszło do jego pęknięcia i pochylenia się na rosnące obok drzewo. Pogotowie energetyczne odłączyło prąd z linii podłączonych do słupa. Z zeznań świadków wynikało że samochodem podróżowało dwie osoby, które po uderzeniu w słup oddaliły się z miejsca zdarzenia. Z ich zeznań wynikało również, że samochód ten chwilę wcześniej uderzył w inny samochód osobowy (Toyota Yaris) na sąsiedniej ulicy i uciekł z miejsca zdarzenia. Toyotą podróżowała jedna osoba, która nie odniosła żadnych obrażeń. Działania zastępów JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu prądu od akumulatora w samochodzie Honda oraz pomocy Policji w kierowaniu ruchem. Na czas działań ruch na drodze K-66 prowadzony był wahadłowo (jeden pas jezdni zablokowany).

powrót


Zdarzenia w sierpniu 2014 r.

 

W sierpniu 2014 r. na terenie powiatu wysokomazowieckiego odnotowano 64 zdarzenia, w których uczestniczyło 171 załóg - 660 strażaków z Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych. W wyniku zdarzeń rannych zostało 11 osób, jedna osoba poniosła śmierć. Straty oszacowano na ok. 811,6 tys. zł.

 

Akcje interwencyjne od 01.01.2014 r. do 31.08.2014 r. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku:

Rok

2014

2013

Ogółem:

319

499

w tym: pożary

89

84

miejscowe zagrożenia

221

409

alarmy fałszywe

9

6

Straty (tys. zł.)

1822,5

2715,5

Uratowane mienie (tys.. zł.)

9680

19131

Ofiary śmiertelne ogółem:

3

2

w tym ratownicy

0

0

Ranni ogółem:

64

61

w tym ratownicy

0

0

 

Wybrane zdarzenia w sierpniu 2014 r.

2 sierpnia o godz. 0539 Dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania otrzymał informację o wypadku  czterech samochodów ciężarowych do którego doszło na DK-8  w obrębie miejscowości Kobylin Cieszymy. Na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały cztery zastępy z JRG Wysokie Mazowieckie, jeden zastęp JRG Zambrów, cztery zastępy JRG Białystok, jeden zastęp OSP Zawady, jeden zastęp OSP Jeżewo Stare oraz zastęp z OSP KSRG Kobylin Borzymy.  Po przybyciu na miejsce zastano zablokowaną drogę przez samochody ciężarowe rozbite o siebie - na miejscu 2 karetki ZRM oraz policja. Ruch na DK-8 podczas trwania akcji był całkowicie zablokowany. Stwierdzono, że doszło do zderzenia czterech samochodów ciężarowych. Cysterny przewożącej olej napędowy (24000 l) z samochodami przewożącymi rury żeliwne (z jednym otarcie bokami, a z drugim czołowo). Samochód (solówka z przyczepą) przewożący tworzywa sztuczne (korki od butelek) wcześniej otarł się o cysternę i wjechał do rowu uderzając w drzewo, przyczepa wystająca na pas jezdni. Rozległość całego zdarzenia ok. 200 m. Poszkodowani zostali kierowca cysterny oraz kierowca przewożący tworzywo, którymi zajął się ZRM. Pozostali kierowcy nie doznali żadnych obrażeń. Cysterna przewożąca olej napędowy nie rozszczelniła się, a jej właściciel zorganizował drugą do przepompowania oleju. Również właściciele pozostałych pojazdów we własnym zakresie zadysponowali firmy zajmujące się holowaniem samochodów ciężarowych. Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, uwolnieniu poszkodowanych z pojazdów, odcięciu dopływu prądu z akumulatorów, pomocy policji w organizowaniu objazdów, dodatkowo zabezpieczenie przy przepompowywaniu oleju napędowego do podstawionej cysterny linią gaśniczą wypełnioną roztworem pianotwórczym. Następnie po usunięciu wszystkich pojazdów z miejsca zdarzenia zneutralizowano plamy płynów eksploatacyjnych i paliwa ok. (50 m2). W celu całkowitego usunięcia śliskości na jezdni przedstawiciele GDDKiA posypali piaskiem miejsca niebezpieczne i oznakowali odpowiednimi znakami informacyjnymi oraz ograniczającymi prędkość na danym odcinku.

4 sierpnia o godz. 1349 do Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego, do którego doszło w miejscowości Plewki. Do zdarzenia zadysponowano trzy zastępy z JRG Wysokie Mazowieckie, dwa zastęp z OSP KSRG Szepietowo. Po przybyciu na miejsce stwierdzono, że na łące przy DK-66 leży na dachu samochód osobowy HONDA ACORD, którym podróżowało dwóch mężczyzn w wieku 24 i 25 lat. Kierujący pojazdem został uwięziony w aucie, był nieprzytomny oddychający. Pasażer samochodu został wyrzucony z pojazdu i nie doznał żadnych obrażeń. Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odcięciu dopływu prądu w pojeździe, przy pomocy sprzętu hydraulicznego wycięto lewe drzwi oraz dach w celu wyciągnięcia kierującego z pojazdu. Poszkodowanemu założono kołnierz ortopedyczny, oraz udrożniono drogi oddechowe i założono rurkę ustno-gardłową, po czym na miejsce przybył ZRM, który zajął się mężczyzną udzielając mu pomocy medycznej, a następnie zabrał go do szpitala. Pojazd został postawiony na koła i przekazany do dyspozycji Policji. Podczas trwania akcji ruch na DK-66 odbywał się wahadłowo.

16 sierpnia o godz. 1538 Dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania otrzymał informację o pożarze drewnianego domu w miejscowości Przybyszyn. Na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały dwa zastępy z OSP KSRG Ciechanowiec, jeden zastęp OSP KSRG Pobikry oraz zastęp z JRG Wysokie Mazowieckie. Po przybyciu na miejsce pierwszego JOP stwierdzono, że pożarem objęty jest cały budynek mieszkalny drewniany kryty eternitem (cała konstrukcja dachu była już spalona). Budynek ten był niezamieszkały i służył właścicielowi jako magazynek, a właściciel zamieszkiwał w sąsiednim, oddalonym o około 10 metrów, drugim domu drewnianym, w którym, w momencie zaistnienia zdarzenia przebywał (spał). Po rozmowie z właścicielem ustalono, że na terenie gospodarstwa nie przebywały inne osoby. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu trzech prądów wody w natarciu na palący się budynek i jednego prądu wody w obronie na drewniany dom stojący obok. W trakcie prowadzenia działań ratownicy pracowali w aparatach ochrony dróg oddechowych (ODO). Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do dogaszania, przeszukania pogorzeliska oraz rozbiórki elementów konstrukcji ścian i komina. Podczas prowadzenia działań na miejscu zdarzenia obecne było pogotowie energetyczne.

24 sierpnia o godz. 2021 Dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania przyjął zgłoszenie o utknięciu kobiety z dzieckiem w windzie. Na miejsce zdarzenia zadysponowano 1 zastęp z JRG Wysokie Mazowieckie. Po dojeździe na miejsce stwierdzono, że w windzie na parterze budynku zostało uwięzionych dwoje ludzi (kobieta lat 50 z synem lat 12). Drzwi windy były częściowo odsunięte przez znajdujących się na miejscu mieszkańców bloku, ale nie na tyle szeroko by można było wyjść z windy. Drzwi były zablokowane (zsunięte z prowadnic). W pierwszej fazie działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i oświetleniu miejsca działań. Pracownicy techniczni spółdzielni mieszkaniowej przybyli na miejsce odłączyli dopływ prądu do windy i "ręcznym mechanizmem" podnieśli windę na poziom pierwszego piętra, otworzyli drzwi windy co umożliwiło opuszczenie windy przez osoby uwięzione w środku. Następnie windę opuszczono na parter i została wyłączona z użytkowania przez pracowników spółdzielni do momentu naprawy.

powrót


Zdarzenia w lipcu 2014 r.

 

W lipcu 2014 r. na terenie powiatu wysokomazowieckiego odnotowano 64 zdarzenia, w których uczestniczyło 117 załóg - 515 strażaków z Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych. W ich wyniku rannych zostało 7 osób, jedna osoba poniosła śmierć. Straty oszacowano na ok. 153,7 tys. zł.

 

Akcje interwencyjne od 01.01.2014 r. do 31.07.2014 r. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku:

Rok

2014

2013

Ogółem:

255

444

w tym: pożary

69

67

miejscowe zagrożenia

179

373

alarmy fałszywe

7

4

Straty (tys. zł.)

1010,9

2192,5

Uratowane mienie (tys.. zł.)

7277

17058

Ofiary śmiertelne ogółem:

2

2

w tym ratownicy

0

0

Ranni ogółem:

53

49

w tym ratownicy

0

0

 

Wybrane zdarzenia w lipcu 2014 r.

11 lipca o godz. 0059 Dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania otrzymał informację o pożarze samochodu, do którego doszło miejscowości Szepietowo. Na miejsce zadysponowane zostały dwa zastępy z JRG Wysokie Mazowieckie oraz zastęp z OSP KSRG Szepietowo. Po przybyciu stwierdzono, że pali się  samochód osobowy Mitsubishi Colt zaparkowany przy bramie wjazdowej na posesję. Obok palącego się Mitsubishi zaparkowany był także drugi samochód - dostawczy Renault Trafic, który nie był objęty pożarem. W obu pojazdach nie było żadnych osób. Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów piany ciężkiej. Pierwszy w natarciu na palący się samochód osobowy, drugi w obronie na samochód dostawczy przy jednoczesnym sprawdzeniu czy w autach nie ma osób poszkodowanych oraz odgięciu maski Mitsubishi w celu dokładnego zlokalizowania źródła pożaru. Następnie po dokładnym sprawdzeniu i przeszukaniu pojazdów akcję zakończono.

14 lipca o godz. 0704 do Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie o pożarze kurnika, do którego doszło w miejscowości Gołasze Puszcza. Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy z JRG Wysokie Mazowieckie, dwa zastępy z OSP KSRG Kulesze Kościelne i zastęp z OSP Gołasze Puszcza. Po przybyciu na miejsce pierwszej Jednostki Ochrony Przeciwpożarowej (JRG Wys. Maz.) stwierdzono, iż z kilku otworów okiennych budynku kurnika wydobywał się dym na zewnątrz. Był to budynek murowany, kryty blachą o wymiarach 70x12x7, poddasze oddzielone od parteru płytą warstwową. Kurnik był pusty do którego w dniu pożaru miały być wpuszczone pisklęta. Do budynku kurnika przylegały od jednego ze szczytów jeszcze dwa budynki gospodarcze murowane o wymiarach 25x15x7 i 30x8x7.  Strażacy w aparatach ODO podali prądy w natarciu do wewnątrz kurnika przez drzwi budynku. Kamerą termowizyjną zlokalizowano źródło pożaru. W kurniku paliła się ściółka ze słomy o powierzchni około 60 m2. Po ugaszeniu pożaru budynek przewietrzono przy użyciu agregatu oddymiającego. Obok kurnika na wybiegu znajdowało się około 4 tys. 4 tygodniowych gęsi, nie było konieczności ewakuacji tych zwierząt. Miejsce działań przekazano właścicielowi. Częściowemu spaleniu uległo: w miejscu pożaru linia paszowa i wodna dla kurcząt, instalacja elektryczna, 6 nagrzewnic i wentylatorów, pęknięte szyby w kilku oknach. Uratowano: kompleks trzech budynków gospodarczych z wyposażeniem. Straty oszacowano na wartość ok. 40 tys. złotych, zaś wartość uratowanego mienia na kwotę ok. 2 mln złotych.

15 lipca o godz. 1409 Dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania przyjął zgłoszenie o pożarze poddasza w budynku mieszkalnym, do którego doszło w miejscowości Lendowo Budy, gmina Nowe Piekuty. Na miejsce zdarzenia zadysponowano 2 zastępy z JRG Wysokie Mazowieckie, 2 zastępy z OSP KSRG Nowe Piekuty, 2 zastępy z OSP KSRG Szepietowo oraz zastęp z OSP Skłody Borowe. Po przybyciu na miejsce stwierdzono, że doszło do pożaru ocieplenia (rozsypanych trocin) na niezamieszkałym poddaszu budynku mieszkalnego murowanego krytego blachą. Pożar został zauważony przez właściciela, który przebywał w budynku wraz z trzema domownikami, którzy opuścili dom przed przybyciem pierwszego zastępu JOP. Właściciel budynku do przyjazdu Straży Pożarnej sam podjął próbę gaszenia palących się trocin. Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu dopływu prądu do budynku, zlokalizowaniu ogniska pożaru za pomocą kamery termowizyjnej i podaniu jednego prądu wody w obronie i natarciu na ognisko pożaru, oddymieniu poddasza oraz przewietrzeniu niższych kondygnacji budynku. Trociny z miejsca pożaru zostały wyniesione na zewnątrz budynku i dogaszone drugim prądem gaśniczym. Pomieszczenia w budynku zostały sprawdzone za pomocą miernika wielogazowego GAS ALERT MICRO 5 i miernika jednogazowego ALTAIR PRO CO. Po sprawdzeniu nie stwierdzono obecności gazów popożarowych. Działania ratownicze prowadzono w aparatach ochrony dróg oddechowych.

powrót


Zdarzenia w czerwcu 2014 r.

W czerwcu 2014 r. na terenie powiatu wysokomazowieckiego odnotowano 27 zdarzeń, w których uczestniczyło 50 załóg - 201 strażaków z Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych. W wyniku zdarzeń rannych zostało 7 osób, nie odnotowano ofiar śmiertelnych. Straty oszacowano na ok. 58,4 tys. zł.

 

Akcje interwencyjne od 01.01.2014 r. do 30.06.2014 r. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku:

Rok

2014

2013

Ogółem:

191

399

w tym: pożary

56

56

miejscowe zagrożenia

130

339

alarmy fałszywe

5

4

Straty (tys. zł.)

857,2

2061

Uratowane mienie (tys.. zł.)

4932

16093

Ofiary śmiertelne ogółem:

1

1

w tym ratownicy

0

0

Ranni ogółem:

46

43

w tym ratownicy

0

0

 

 

Wybrane zdarzenia w czerwcu 2014 r.

7 czerwca o godz. 1554 Dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania otrzymał informację o wypadku drogowym w okolicach miejscowości Wyliny-Ruś na drodze krajowej K-66 w gminie Szepietowo. Na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały zastęp z JRG Wysokie Mazowieckie oraz zastęp z OSP KSRG Szepietowo. Po dojeździe na miejsce działań stwierdzono, że samochód Citroen (bus osobowy) podczas wyprzedzania uderzył w rowerzystę, który według świadków zdarzenia wyjechał na środek jezdni. Samochód Citroen wyjechał z jezdni na lewe pobocze i uderzył przodem w drzewo. Zatrzymał się poza jezdnią w rowie w pozycji na kołach pochylony na lewą stronę i oparty o drzewo. Rowerzysta po uderzeniu znalazł się przy drzewie, w które uderzył samochód, po lewej stronie samochodu, który lekko go przygniatając. Poszkodowany był przytomny. Samochodem jechało siedem osób. Po zderzeniu wszyscy byli przytomni, sześcioro z nich wydostało się z pojazdu o własnych siłach, a kierujący został uwięziony w rozbitym samochodzie. Największe widoczne obrażenia miał rowerzysta (17 lat), dwie osoby z busa miały też widoczne mniejsze obrażenia (mężczyzna lat 37 i kobieta lat 23) i mężczyzna bez widocznych obrażeń (lat 21) - te cztery osoby zostały zabrane do szpitali. Pozostałe cztery osoby zostały przebadane na miejscu zdarzenia (trzy kobiety w wieku 46, 49 i 52 oraz mężczyzna lat 35). W czasie działań i podczas pracy Policji ruch drogowy był zablokowany - do godz. 18:20. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odcięciu dopływu prądu z akumulatora w samochodzie. Dwojgu poszkodowanym udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy pod nadzorem Zespołu Ratownictwa Medycznego. Przy użyciu narzędzi hydraulicznych uwolniono kierującego, który był zakleszczony w pojeździe. Podczas działań udzielano również pomocy dla ZRM w transporcie poszkodowanych. Po otrzymaniu informacji o zadysponowaniu na miejsce zdarzenia Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oddelegowano OSP KSRG Szepietowo do wyznaczenia miejsca i zabezpieczenia lądowiska - ostatecznie LPR wybrał sam inne miejsce lądowania. Po czynnościach Policji i zabraniu z miejsca samochodu uprzątnięto miejsce działań.

27 czerwca o godz. 1424 do Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie o wypadku pożarze budynku mieszkalnego, do którego doszło w miejscowości Perki-Bujenki. Ze zgłoszenia wynikało, że w budynku znajduje się starsza osoba, dlatego do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy z JRG Łapy, ze względu na krótszy czas dojazdu, oraz dwa zastępy z JRG Wysokie Mazowieckie i zastęp z OSP KSRG Sokoły. Po przybyciu na miejsce stwierdzono pożar budynku mieszkalnego drewnianego krytego blachą. W chwili przybycia pierwszej Jednostki Ochrony Przeciwpożarowej cały budynek objęty był pożarem. Właściciel budynku w wieku około 70 lat znajdował się na zewnątrz. Po tej informacji cofnięto jeden zastęp z JRG Łapy. Działania JOP polegały na podaniu trzech prądów wody w natarciu na palący się budynek. Do całkowitego ugaszenia należało przeprowadzić rozbiórkę konstrukcji budynku (strop), który był ocieplony trocinami. Właścicielem spalonego budynku zajęły się dwie osoby z Pomocy Społecznej, które przybyły na miejsce pożaru.

29 czerwca o godz. 2248 Dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania przyjął zgłoszenie o wypadku, do którego doszło w okolicach miejscowości Gołasze-Puszcza. Na miejsce zdarzenia zadysponowano 2 zastępy z JRG Wysokie Mazowieckie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów Straży Pożarnej stwierdzono, że samochód osobowy uderzył lewą stroną w przydrożne drzewo i przewrócił się na bok blokując jeden pas jezdni (istniało zagrożenie wycieku paliwa z pojazdu). Samochodem podróżowała jedna osoba (kobieta 19 lat), która wyszła o własnych siłach z samochodu, przytomna z ogólnymi potłuczeniami bez widocznych ran zewnętrznych. ZRM przybył po jednej minucie od chwili podjęcia działań ratowniczych JOP. Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu jednego prądu piany ciężkiej pod rozbity samochód, odłączeniu prądu od akumulatora, oraz, jednocześnie udzielając pomocy poszkodowanej kobiecie. ZRM zabrał poszkodowaną do szpitala. Samochód postawiono na koła i przekazano ojcu poszkodowanej, a teren akcji przekazano Policji.

powrót


Zdarzenia w maju 2014 r.

 

W maju 2014 r. na terenie powiatu wysokomazowieckiego odnotowano 33 zdarzenia, w których uczestniczyło 67 załóg - 302 strażaków z Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych. W wyniku zdarzeń rannych zostało 9 osób, nie odnotowano ofiar śmiertelnych. Straty oszacowano na ok. 154,6 tys. zł.

Akcje interwencyjne od 01.01.2014 r. do 31.05.2014 r. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku:

Rok

2014

2013

Ogółem:

164

337

w tym : pożary

51

51

miejscowe zagrożenia

110

282

alarmy fałszywe

3

4

Straty (tys. zł.)

798,8

1947

Uratowane mienie (tys. zł.)

4832

16073

Ofiary śmiertelne ogółem:

1

1

w tym ratownicy

0

0

Ranni ogółem:

39

30

w tym ratownicy

0

0

 

Wybrane zdarzenia w maju 2014 r.

1 maja o godz. 1025 Dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania otrzymał informację o pożarze stodoło-obory w miejscowości Nowe Garbowo w gminie Kobylin-Borzymy. Na miejsce zadysponowano 2 zastępy z JRG Wysokie Mazowieckie, zastęp z OSP KSRG Kobylin-Borzymy, zastęp z OSP KSRG Sokoły, zastęp z OSP KSRG Pszczółczyn oraz zastęp z OSP KSRG Stara Ruś. Po przybyciu na miejsce pierwszej JOP stwierdzono, że cały dach stodoło-obory murowanej, krytej eternitem jest objęty pożarem, jedna sztuka bydła (krowa) z części oborowej została wyprowadzona przez właścicielkę przed przybyciem pierwszej jednostki JOP. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu 2 prądów wody w obronie jeden na przyległy garaż do stodoły, a drugi na garaż oddalony o około 5 m. Po dojeździe kolejnych JOP wprowadzono 3 prądy wody w natarciu na palący się budynek stodoło-obory. Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do rozbiórki pozostałej więźby dachowej oraz wywożeniu i dogaszaniu tlącego się siana ze sklepienia obory i słomy z klepisk stodoły. Słoma i siano zostało wywiezione na pobliskie pole przy użyciu dwóch ciągników z ładowaczami czołowymi i przelane wodą. Ze względu na niskie ciśnienie w hydrantach wodę dowożono z pobliskiej miejscowości oddalonej o 2 km. W trakcie działań rozebrano szczyt obory stwarzający zagrożenie. Po ich zakończeniu miejsce zdarzenia przekazano właścicielce. Spaleniu uległo: cały dach stodoło-obory, prasa kostkująca, kosiarka ciągnikowa do trawy, przyczepka jednoosiowa, przewracarka do trawy, kultywator, dwadzieścia bel słomy, około pięciu bel siana na sklepieniu obory. Wstępne straty oszacowano na wartość ok. 100 tys. złotych.

10 maja o godz. 0226 do Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym, do którego doszło w miejscowości Sokoły. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastęp z JRG Wysokie Mazowieckie oraz zastęp z OSP KSRG Sokoły. Po przybyciu na miejsce stwierdzono, że samochód osobowy (Mazda 6) zjechał z drogi i uderzył czołowo w drzewo. W samochodzie znajdował się przytomny mężczyzna (lat 24), który jechał sam. Nie mógł opuścić pojazdu, ponieważ jego nogi były zakleszczone przez przemieszczoną kolumnę kierowniczą (złamanie otwarte). Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odcięciu dopływu prądu z akumulatora pojazdu, po czym przy pomocy narzędzi hydraulicznych pierwsza przybyła na miejsce zdarzenia JOP (OSP KSRG Sokoły) przystąpiła do uwalniania poszkodowanego jednocześnie udzielając pomocy kwalifikowanej. Z chwilą przybycia zastępu z JRG kontynuowano działania mające na celu uwolnienie osoby poszkodowanej z pojazdu wprowadzając dodatkowe narzędzia hydrauliczne. Do momentu przyjazdu ZRM (7 minut po przybyciu pierwszej JOP) poszkodowany był przytomny i utrzymywał kontakt słowny z ratownikami. Uwolniono poszkodowanego z zakleszczonego pojazdu i przy użyciu noszy typu deska przekazano do ZRM, który zabrał go do szpitala. Do chwili przybycia pierwszych jednostek, kontakt telefoniczny z poszkodowanym utrzymywany był przez dyżurnego PSK który udzielał mu wsparcia psychicznego.

25 maja o godz. 1905 Dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania przyjął zgłoszenie o wypadku, do którego doszło w miejscowości Tybory-Misztale. Na miejsce zdarzenia zadysponowano 2 zastępy z JRG Wysokie Mazowieckie. Po dojeździe na miejsce stwierdzono, że samochód ciężarowy Scania (cysterna do przewozu mleka) uderzyła w tył samochodu osobowego Mazda. Scanią podróżował tylko kierowca, natomiast Mazdą cztery kobiety i jeden mężczyzna (kierujący pojazdem). W cysternie przewożącej mleko nie stwierdzono uszkodzeń beczki z mlekiem. Żaden z uczestników kolizji nie został poszkodowany, co potwierdził przybyły na miejsce ZRM. Działania polegały na zabezpieczeniu zdarzenia, odłączeniu dopływu prądu z akumulatorów, uprzątnięciu resztek powypadkowych z jezdni oraz pomocy Policji w kierowaniu ruchem. Przez cały czas trwania akcji ruch na DK-66 odbywał się wahadłowo. Wstępne straty oszacowano na kwotę około 20 tysięcy złotych.

powrót


Zdarzenia w kwietniu 2014 r.

 

W kwietniu 2014 r. na terenie powiatu wysokomazowieckiego odnotowano 27 zdarzenia, w których uczestniczyło 60 załóg - 262 strażaków z Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych. W wyniku zdarzeń rannych zostało 14 osób, nie odnotowano ofiar śmiertelnych. Straty oszacowano na ok. 321,2 tys. zł.

Akcje interwencyjne od 01.01.2014 r. do 30.04.2014 r. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku:

Rok

2014

2013

Ogółem:

131

285

w tym : pożary

37

38

miejscowe zagrożenia

91

243

alarmy fałszywe

3

4

Straty (tys. zł.)

644,2

1041,2

Uratowane mienie (tys. zł.)

3404

6613

Ofiary śmiertelne ogółem:

1

1

w tym ratownicy

0

0

Ranni ogółem:

34

22

w tym ratownicy

0

0

 

Wybrane zdarzenia w kwietniu 2014 r.

1 kwietnia o godz. 1237 Dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania otrzymał informację o dziecku przyciśniętym bramą wjazdową w miejscowości Wysokie mazowieckie. Na miejsce zadysponowano 2 zastępy z JRG Wysokie Mazowieckie. Po przybyciu stwierdzono, że na wjeździe na posesję znajduje się poszkodowane dziecko w obecności matki oraz dwóch innych kobiet. Dziecko było nieprzytomne z zachowanymi funkcjami życiowymi. Z relacji matki wynikało, że poszkodowane dziecko zostało przyciśnięte przez bramę przesuwną z napędem elektrycznym w okolicy szyi i klatki piersiowej. Dziecko zostało uwolnione przed przybyciem JOP. Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ułożeniu poszkodowanego na noszach typu deska, rozcięciu ubrania celem wykonania badania i założenia kołnierza ortopedycznego. Poszkodowane dziecko zostało przekazane dla przybyłego ZRM (około 1 min po JOP). Po przekazaniu poszkodowanego jeden zastęp JOP udał się na zabezpieczenie lądowiska znajdującego się przy Szpitalu Ogólnym w Wysokiem Mazowieckiem. Poszkodowane dziecko zostało przekazane przez ZRM dla załogi LPR.

16 kwietnia o godz. 0746 Dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania przyjął zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego, w miejscowości Trzaski w gminie Ciechanowiec. Na miejsce zdarzenia zadysponowano 2 zastępy z JRG Wysokie Mazowieckie, 2 zastępy z OSP KSRG Ciechanowiec, 1 zastęp z OSP Bujenka, 1 zastęp z OSP Pobikry i 1 zastęp z OSP Koce Basie. Po przybyciu na miejsce pierwszej JOP (OSP KSRG Ciechanowiec) pożarem objęty był cały budynek mieszkalny o wymiarach 10x8x6. Z otworów okiennych i drzwi wydobywał się gęsty dym, płomienie nie wydostały się jeszcze na zewnątrz przez blaszany dach budynku. Był to budynek drewniany, jednokondygnacyjny, jednorodzinny, kryty blachą. W sąsiedztwie w odległości ok. 7 m znajdował się budynek mieszkalny (murowany, kryty blachą). Działania pierwszych JOP polegały na podaniu prądów wody w natarciu na palący się budynek oraz w obronie na budynek sąsiedni (strażacy OSP pracowali w aparatach ODO). Poparzenia I stopnia rąk oraz głowy doznał właściciel próbujący gasić pożar, opuścił on samodzielnie budynek przed przybyciem JOP. Ze zgłoszenia wynikało, iż nie ma poszkodowanych, dopiero przybyły KDR (Kierownik Działań Ratowniczych) z OSP Ciechanowiec zgłosił poparzenie właściciela. Kpp (kwalifikowanej pierwszej pomocy) udzielili poszkodowanemu strażacy OSP KSRG oraz PSP, a następnie został on przekazany przybyłemu ZRM, który zabrał go do szpitala. W budynku znajdowała się butla z gazem propan-butan o masie 11 kg., którą po ochłodzeniu wyniesiono na zewnątrz. Działania straży polegały na podaniu 3 prądów wody poprzez otwory okienne i drzwi do wewnątrz palącego się obiektu, dwóch prądów wody z drabin na szczyt obiektu oraz jednego prądu wody w obronie na sąsiedni budynek mieszkalny. Pomieszczenia zostały oddymione przy pomocy agregatu oddymiającego. Z uwagi na niskie ciśnienie w sieci hydrantowej oraz, według oświadczenia konserwatora, braku możliwości zwiększenia ciśnienia w sieci, wodę dowożono z pobliskich miejscowości. Rozebrano częściowo uszkodzony sufit i szczyt budynku, wszystkie pomieszczenia budynku przeszukano, miejsce działań przekazano właścicielowi.

16 kwietnia o godz. 1454 Dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania przyjął zgłoszenie o wypadku samochodu ciężarowego,  na drodze K-8 na wysokości miejscowości Sikory Bartyczki w gminie Kobylin Borzymy. Na miejsce zdarzenia zadysponowano 1 zastęp z JRG Wysokie Mazowieckie, 1 zastęp z JRG nr 3 w Białymstoku, 1 zastęp z JRG nr 2 w Białymstoku, 1 zastęp z OSP KSRG Kobylin Borzymy, 1 zastęp z OSP KSRG Pszczółczyn i 1 zastęp z OSP Jeżewo Stare. Po przybyciu na miejsce stwierdzono, iż w przydrożnym rowie znajduje się samochód ciężarowy marki MAN, który uderzył w drzewo. Samochodem podróżowała jedna osoba, obywatel Republiki Białorusi. Samochód przewoził elementy wykończenia wnętrz (stelaże, płyty wiórowe). Przybyła pierwsza na miejsce zdarzenia JOP (OSP KSRG Jeżewo Stare) przy pomocy narzędzi hydraulicznych udostępniła dostęp ZRM do poszkodowanego poprzez otworzenie drzwi od strony kierowcy. Udzielono pomocy ZRM przy ewakuacji poszkodowanego (przytomnemgo, w szoku) z pojazdu, a następnie ambulans zabrał go do szpitala. Ponadto jednostki JOP zabezpieczyły miejsce działań, odłączyły dopływ napięcia od akumulatorów, stwierdziły brak wycieków płynów eksploatacyjnych, pomogły Policji w kierowaniu ruchem drogowym (ruch odbywał się wahadłowo). Miejsce zdarzenia oraz samochód przekazano Policji.

powrót